اخبار و اطلاعیه ها

تخفیف های کتاب مذاق فرهنگی جامعه را خراب کرده اند (۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰-خبرگزاری مهر)

تخفیف‌های کتاب مذاق فرهنگی جامعه را خراب کرده‌اند

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان گفت: تخفیف‌های کتاب مذاق فرهنگی جامعه را خراب کرده‌اند و اگر این موضوع ادامه‌دار شود تولید محتوا در کشور صفر شده و نویسنده‌ای نخواهیم داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه رادیویی گفتگوی فرهنگی درباره سیاست‌گذاری‌های کتاب و نشر در دهه ۹۰، در گفتگو با هومان حسن‌پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران از آنتن رادیو گفتگو پخش شد.

حسن پور در این‌برنامه گفت: با در نظر گرفتن نموداری، یک ثبات نسبی قبل از تشدید تحریم‌ها در حوزه نشر و کتاب داشتیم اما بعد از تحریم‌های خاص به مرحله‌ای رسیدیم که نهاده‌های تولید این‌حوزه بسیار افزایش یافت و اگر قرار بود حوزه نشر پای به پای این نهاده‌ها قیمت را افزایش دهند، امروز شاهد تورم حدود ۷۰۰ درصدی در کتاب بودیم. در کل، عدم گرانی کتاب توسط ناشران را به دو دلیل فرهنگی بودن این حوزه و کشش مخاطب می‌دانم.

مشاهده متن کامل خبر در “خبرگزاری مهر”

نشر دیجیتال راه حل برون‌رفت از بحران کاغذ در سطح جهان (۱۸ بهمن ۱۳۹۹-خبرگزاری مهر)

زنان مولف و مترجم در گردهم آیی خاصی با موضوع نشر دیجیتال، این شاخه از نشر را راه حل برون رفت از بحران کاغذ در سطح جهان دانستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی انتشارات علمی و فرهنگی به مناسبت روز زن و دهه فجر، تعدادی از مترجمان و مؤلفان علمی و فرهنگی گرد هم آمدند و دربارۀ موضوع «مطالعۀ دیجیتال و کتاب الکترونیک» تبادل نظر کردند. در این دیدار نادره رضایی مدیرعامل انتشارات علمی و فرهنگی، لیلا اردبیلی مدرس دانشگاه و مترجم کتاب قربانی؛ ماهیت و کاربرد آن، معصومه عبدلی مدرس دانشگاه و مؤلف کتاب فلسفۀ تربیتی امام موسی صدر، مریم صباغ‌زاده نویسنده و ناشر، و راحله فاضلی مترجم کتاب زنان پنجشنبه حضور داشتند و هریک به طرح دیدگاه‌های خود دربارۀ مسئلۀ روز مطالعۀ دیجیتال، کتاب الکترونیک و آیندۀ نشر مکتوب پرداختند.

مشاهده متن کامل خبر در “خبرگزاری مهر”

شایعه‌ای که بازار کاغذ را بر هم ریخت/ افزایش قیمت‌ها تا ۵۱۵ هزار تومان (۱۸ بهمن ۱۳۹۹-خبرگزاری تسنیم)

بازار کاغذ به دنبال شایعاتی مبنی بر افزایش قیمت جهانی کاغذ با التهاباتی مواجه شده است ؛ التهاباتی که موجب شده تا هر بند کاغذ تحریر ۵۱۵ هزار تومان فروخته شود.
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، بازار کاغذ پس از بازگشت ناشران به کاغذ یارانه ای که از هفته گذشته با ترخیص ۹ هزار تن کاغذ دولتی از گمرک آغاز شده هنوز به وضع سابق خود بازنگشته است، علاوه بر آن قیمت کاغذ که برای بیش از یک هفته ثابت و در کانال ۴۹۰ تومان قرار داشت با افزایش ۲۵ هزار تومانی در هر بند مواجه شده است.
بر این اساس قیمت هر بند کاغذ ۷۰ در ۱۰۰ با گرماژ ۷۰ گرم اندونزی بندی ۵۱۵ هزار تومان قیمت خورده است. سایر انواع کاغذ در بازار آزاد  اما با کاهش قیمت قیمت همراه بوده است، برای نمونه کاغذ روزنامه و کاغذ A4 با کاهش قیمت در دو هفته گذشته روبرو شده اند ، اما مقوای پشت طوسی و کاغذ پشت چسب دار با افزایش همراه بوده است….
احمد شریفان، نایب رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا، با اشاره به علت گرانی یک هفته اخیر کاغذ در بازار گفت: …

 مشاهده متن کامل خبر در “خبرگزاری تسنیم”